Lyčių stereotipai neigiamai veikia ne tik moteris, bet ir vyrus. Meskime iššūkį sustabarėjusioms visuomenės nuostatoms ir įgalinkime kiekvieną žmogų būti geriausia savo versija.
LGBTIQ+ teisių užtikrinimo klausimai Lietuvoje sukelia audringas politines diskusijas. Kai kurios politinės partijos, dangstydamosi „tradicinių vertybių“ lozungais, LGBTIQ+ bendruomenę pasirinko kaip taikinį neapykantai. Dar kitos partijos, žadėjusios orų požiūrį į LGBTIQ+ žmones ir jų šeimas, nuo šių pažadų atsižadėjo ir, priimdamos politinius sprendimus, rinkosi pataikauti plačiai paplitusiai homofobijai. Tuo tarpu Laisvės partija nuosekliai siekia LGBTIQ+ žmonių lygiateisiškumo Lietuvoje.
2020-2024 m. kadencijos metu parengėme Civilinės sąjungos įstatymo (CSĮ) projektą, kuris Seime įveikė pateikimo ir svarstymo stadijas. Liko paskutinis – priėmimo – balsavimas. Šiam balsavimui laimėti reikia 71 balso – lemiamas balsavimas gali įvykti tiek šios, tiek kitos kadencijos Seime. Nors CSĮ projektas yra kompromisinis, jis civilinę sąjungą sudariusioms poroms leistų pasinaudoti visomis įstatymuose partneriams numatytomis teisėmis ir pareigomis – nuo teisės gauti informaciją apie savo partnerio sveikatos būklę ir valstybės paramos įsigyjant pirmąjį būstą, iki atleidimo nuo paveldėjimo mokesčių vienam iš partnerių mirus.
Laisvės partijos iniciatyva buvo panaikintas draudimas homoseksualiems vyrams tapti kraujo donorais, sudaryta galimybė translyčiams asmenims pasikeisti vardo ir pavardės įrašus asmens tapatybės dokumentuose be teismo proceso, padidintas priešekspozicinės profilaktikos (PrEP) prieinamumas, inicijuotas kreipimasis į Konstitucinį Teismą dėl tariamą homoseksualumo propagandą draudžiančio įstatymo, draudimo pagalbinio apvaisinimo paslaugomis pasinaudoti nesusituokusioms poroms ir vienišoms moterims, bei dėl partnerystės instituto nebuvimo.
Nepaisant pozityvių pokyčių, LGBTIQ+ asmenų ir jų teisių situacija Lietuvoje išlieka sudėtinga. Remiantis tarptautinės organizacijos ILGA-Europe kasmet sudaromu Vaivorykštės indeksu, Lietuva užima 34-tą vietą tarp 48 valstybių pagal teisinę LGBTIQ+ bendruomenės apsaugą. Eurobarometro duomenimis, 53 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad diskriminacija dėl seksualinės orientacijos mūsų šalyje yra plačiai paplitusi, tačiau net 6 iš 10 Lietuvos gyventojų jaustųsi nepatogiai, jei jų sūnus ar dukra būtų romantiniuose santykiuose su tos pačios lyties asmeniu. Tiek teisinės bazės trūkumus, tiek neigiamas visuomenės nuostatas būtina ir toliau kryptingai keisti.
Žmogaus teises ne tik grąžinome į pagrindinę politinę darbotvarkę, bet ir išsprendėme dešimtmečius „marinuotus” žmogaus teisių klausimus.
Civilinės sąjungos įstatymas sudarytų galimybę kartu gyvenančioms, tačiau nesusituokusioms poroms įteisinti savo santykius, užtikrinant Lietuvos įstatymuose partneriams numatytas teises ir pareigas.
Lyčių stereotipai neigiamai veikia ne tik moteris, bet ir vyrus. Meskime iššūkį sustabarėjusioms visuomenės nuostatoms ir įgalinkime kiekvieną žmogų būti geriausia savo versija.
Aktyviai rūpinuosi Naujamiesčio aktualijomis ir dalyvauju sprendžiant gyventojų problemas tiek savivaldos, tiek nacionaliniu lygmeniu.
© 2022-2024. Tomas Vytautas Raskevičius.
Politinė reklama. Apmokėta iš Laisvės partijos sąskaitos.